Přehled akcí

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Creative Commons: Dvě C pro větší tvůrčí svobodu

Jednou z úžasných věcí, kterou přinesl internet, je možnost snadno nacházet, získávat, upravovat a sdílet fotografie či texty. I laik dokáže pomocí několika kliků kouzla, která ještě před dvaceti lety byla výsadou výtvarníků-profesionálů. Během chvilky si umělec může stáhnout snímek čehokoli – leguána, Husovy boudy v Krkonoších či bhútánského krále – upravit jej a za několika minut ho třeba vystavit na Facebooku. Autorský zákon se ovšem dívá kriticky na takovou volnost při práci s výsledky cizí tvůrčí činnosti. 

 

Můj kamarád před časem potřeboval větší množství fotografií českých politiků jako ilustraci do své knihy. Hledal na internetu a kdykoli našel vhodný snímek, vždy jeho použití znemožnil symbol copyrightu © a poznámka „Všechna práva vyhrazena“. Pokud by chtěl tyto snímky použít, musel by kontaktovat každého autora, dohodnout se s ním na podmínkách použití portrétu, vyměnit si podepsanou smlouvu a zaplatit mu odměnu. Uspěl až na Wikipedii, kde našel stovky snímků volně k použití. V čem byl rozdíl? Ve zdánlivé maličkosti – v licenci Creative Commons, pod kterou byly fotografie publikovány.

 

Pro významnou většinu amatérských umělců je automatická přísná ochrana jejich autorských práv komplikací. Řada z nich spíš než peníze považuje za nejlepší odměnu fakt, že se fotografie s jejich jménem objeví v časopisu, že se o jejich díle diskutuje nebo že někdo ocituje část jejich textu. Licence Creative Commons je právě pro tyto případy ideální. 

 

Pokud své fotografie či texty vystavíte na internetu nebo otisknete v knize s licencí CC, komukoli udělujete svolení použít bezplatně vaše dílo. Nerušíte svá autorská práva, pouze zpřesňujete podmínky pro uživatele. Základním požadavkem platným pro všechny varianty licence je povinnost uvést autora díla. Dále si můžete stanovit, že vaše dílo nesmí být užito komerčně, nesmí být měněno nebo že jeho distribuce musí probíhat za stejných podmínek jako u originálu. Použití licence je maximálně jednoduché a i pro neodborníka pochopitelné. 

 

Fotografujete? Píšete? Dokončujete diplomku nebo publikujete na internetu? Pak si přečtěte více o Creative Commons na www.creativecommons.cz. Zamyslete se nad výhodami tohoto nového pohledu na autorská práva a na tvůrčí svobodu, kterou licence CC přináší vám i ostatním.

...

Vloženo: 22.03.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52