Přehled akcí

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Praha 8: rozumné investice i rezerva na horší časy

Využití několika miliard korun, které Městská část Praha 8 utržila z privatizace bytů, bude patřit mezi hlavní témata podzimních komunálních voleb. Je důležité si uvědomit, že tak velké množství peněz naše městská část nikdy neměla a ani v budoucnu mít nebude. Zelení proto navrhují rozdělení financí na dvě části. První balík chceme investovat do obnovy zanedbaných ulic, náměstí, parků, bytového fondu, školských zařízení a také do sídla našeho úřadu. Druhý by měl zůstat jako rezerva na horší časy. 

 

V Praze 8 se dlouhá léta neinvestovalo do obnovy veřejných prostranství. Když srovnáte vzhled Dejvic či Vinohrad na straně jedné a Libně na straně druhé, nelze přehlédnout, že Praha 8 působí zanedbaně. Stejně jsou na tom i naše sídliště. Obnova veřejných míst, oživení parků, výsadba uličních stromořadí a celková rekonstrukce obecního majetku musí patřit k prioritám příštího volebního období. 

 

Bytový fond v Karlíně a dolní Libni nebude kvůli podmínkám povodňového úvěru privatizován další dvě desetiletí. Řada domů je na hranici životnosti a jako odpovědní hospodáři musíme investovat do nových oken, fasád, rozvodů a střech. 

 

Významnou otázkou je investice do sídla úřadu městské části. Bílý dům pomalu dosluhuje, sousední teskodomky budou zbořené kvůli výstavbě silničního okruhu přes křižovatku U Kříže. Zelení se přiklánější ke stavbě nové budovy, která bude levnější než rekonstrukce nevyhovujícího Bílého domu.

 

Podle všeho nás v následujících letech čeká utahování opasků. Naše země je zadlužená a veřejný dluh rychle narůstá. Dá se předpokládat, že česká vláda nutné úspory vyřeší klasickým způsobem – přenese jejich tíži na obce, kterým sníží příspěvky ze státního rozpočtu. V takovou chvíli se bude počítat každá koruna, kterou dnes neprojíme a ponecháme si ji jako rezervu. 

 

Vedení naší radnice se před nedávnem rozhodlo investovat téměř miliardu korun do výstavby hypermarketu a kancelářského komplexu na Palmovce. Zelení z Osmičky tento nápad nepovažují za rozumný a při hlasování jej opakovaně odmítli. Nejsme proti podobným centrům, jen nerozumíme, proč by měl být palmovecký hypermarket postaven za peníze nás všech. Městská část má vydávat občanské průkazy, sekat trávu v parcích, investovat prostředky do zhodnocování vlastního majetku a ne provozovat obecní hypermarket.  

 

Zpochybňujeme propočty možného zisku z pronájmu obchodních prostor, zejména s ohledem na to, že už dnes je v okolí dost nákupních center (Kaufland na Rohanském ostrově, Fénix ve Vysočanech, právě budované nové centrum u O2 Arény). Mrzí nás, že o tomto projektu neproběhla diskuze mezi zastupiteli a občany Prahy 8. Diskuze, ke které jsme před pár lety vyzývali na stránkách tohoto časopisu.

 

Závěrem chci poděkovat téměř 2500 občanům Prahy 8, kteří v parlamentních volbách podpořili Stranu zelených. Přeji všem hezké léto.

...

Vloženo: 11.06.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52