Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Pouť do Mekky české amatérské fotografie

V květnu letošního roku byla zahájena již 31. národní výstava amatérské fotografie ve Svitavách. Návštěvníci zde měli možnost spatřit díla, která uspěla v letošním ročníku nejvýznamnější soutěže neprofesionální fotografické tvorby u nás. Komise, která rozhodovala o přidělení jednotlivých cen, neměla jednoduchou úlohu. Do soutěže se přihlásilo 186 individuálních autorů a 12 kolektivů, kteří poslali více jak 1000 snímků. 

 

14. května proběhlo v Městském muzeu ve Svitavách slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen. Na prvních místech se umístili Karolína Karpíšková z Prazy 7, Jitka Rjašková z Horního Žďáru, Milan Bruchter z Břeclavi a Josef Krása z Čerčan. V kategorii kolektivů dosáhli na první místo domácí autoři z Fotoklubu Svitavy. 

 

Každoroční soutěž a výstavu amatérské fotografie pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS-Artama a Středisko kulturních služeb Svitavy za podpory Českého svazu fotografů, Společnosti přátel fotografie, Střediska amatérské kultury Impuls Hradec Králové a Městského muzea a galerie ve Svitavách. DIGIfoto bylo v tomto roce jedním ze sponzorů soutěže. Vítězové kategorií získali roční předplatné našeho časopisu. 

 

Svitavská výstava bude přístupná do 11. června, následují reprízy v Praze, Turnově, Hradci Králové, Pardubicích a Bratislavě. Máte-li zájem o účast v příštím ročníku soutěže, sledujte zkraje příštího roku stránky www.scf.cz nebo www.nipos-mk.cz. 

 

 


 

 

Svitavy očima Petra Vilguse

V letošním roce jsem měl tu čest být jedním z členů poroty národní soutěže amatérské fotografie, jménem nepřítomného předsedy poroty Miroslava Vojtěchovského jsem zahajoval výstavu a po skončení vernisáže jsem před zaplněným sálem pronesl přednášku na téma Tři modly v české fotografii. 

 

Potěšila mě nečekaně vysoká úroveň české amatérské fotografie. To neříkám jen proto, abych vystavujícím udělal radost. Upřímně prohlašuji, že jsem byl překvapený nejen technickou kvalitou záběrů, ale i rozsahem zpracovávaných témat. Své zastoupení tu měly výborné portréty Adély Mertlové či Karolíny Karpíškové, sportovní snímky z dětského fotbalového zápasu od Jitky Rjaškové, poutavé koncepty Milana Bruchtera, neobvyklá městská krajina Filipa Páťala, reportáž o Mikulášově družině vytvořený členy Fotoklubu Okamžiky Zlín či hloubavý pohled na vyhnání německého obyvatelstva z českého pohraničí zpracovaný  Fotoklubem Lanškroun. Snad jediná oblast, kde cítím rezervy, je kategorie Ilustrace k dílu Karla Jaromíra Erbena. Porota se shodla na tom, že řada fotografů v ilustraci klouže po povrchu, příliš se zaměřuje na vnější popis a málo na zhmotnění vnitřního pocitu z tématu. 

 

Měl jsem radost z prezentace aktuální tvorby českých fotoklubů, která výstavu provázela. Velmi insirativní byla také diskuze po mé přednášce, která se týkala nejen soutěže samotné, ale i obecných názorů na současnou tvorbu. Na setkání klubů přijeli zástupci všech generací a už teď je jisté, že toto podhoubí českého fotografického umění je stále živé. 

 

Proto mě pořád trápí onen omyl, kdy řada lidí vidí rovnítko mezi slovy amatér a nešika. Amatérský fotograf je ve skutečnosti člověk, který dokumentuje svět okolo sebe nikoliv jako živnostník, ale čistě pro radost. A tato radost je na svitavské výstavě vidět. 

...

Vloženo: 22.05.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52