Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Vybraná společnost

Pokud by se bulvár zajímal o vernisáže fotografických výstav, pak by se před několika týdny na titulní stránce našich deníků objevil palcový titulek ŠOK! Dokumentaristé jsou nevěrní svému žánru! Naštěstí si Blesk a Mladá fronta všímají dění na kulturní scéně jen okrajově a pokud se na vernisáži nepovraždí příslušníci kolotočářské mafie, zabývají se čtenářsky vděčnějšími náměty.

 

V malé, ale zavedené pražské galerii FotoGrafic se tento měsíc sešla díla členů agentury Choice Images, od kterých očekáváme tradiční dokument. Autoři však byli galeristou požádáni, aby vybrali snímky, “ve kterých se svět klasického fotografického dokumentu prolíná s manipulovanou realitou dnešního světa”. 

 

Tvůrčí dvojice Alena Dvořáková a Viktor Fischer představili sérii portrétů z projektu Hodina války – několik řad tváří účastníků řecké slavnosti Clean Monday. Jemně barevné obličeje vystupující z potemnělého pozadí a jejich přihmouřené oči působí natolik přízračně, že si divák není jistý, jestli se jedná o skutečné lidi či o nadpřirozené bytosti. 

Martin Marenčin vystavil snímky, na kterých zaznamenal československé vojenské pevnosti. Jedná se barevé pohledy na krajinu, kde hlavní roli hrají zdánlivě nahodile “pohozené” bunkry – němí svědkové řady lidských tragédií ze 30.–80. let minulého století. Plná barevnost, panoramatický formát a nepravidelný okraj zvětšenin vyvolávají dojem, jako by se jednalo o záběry do turistického katalogu.

Karel Tůma jako jediný z vystavujících zůstal věrný černobílému obrazu. Fotografie z projektu Pocta metropolis vytváří camerou obscurou na filmy formátu 9x12 cm, které před expozicí potírá limonádou nebo starým ustalovačem. Výsledné obrazy jsou subjektivním pohledem na město a prokazují, že aparát a film dokážou zaznamenat víc než jen reálný pohled na svět okolo nás. Tůmův soubor nemusí být stravitelný pro každého diváka, málokoho však nechá chladným.

Své fotografie z cyklu Hidden Landscapes ve Stříbrné ulici představil Evžen Sobek. Rozhodl se hledat krásu a magii na parkovištích nákupních center, na dálničních přivaděčích a na opuštěných předměstských zastávkách. Jeho záběry městské krajiny zachycené během svítání zaznamenávají opuštěné, vylidněné, reklamně dokonalé a přitom duchovně vyprázdněné prostředí. Krajinu bez dějin, bez srdce a bez paměti. 

 

Galerii FotoGrafic je klidným ostrovem uprostřed turismem nabité Prahy a probíhající výstava Choice Choice dokazuje, že její majitel dokáže připravit atraktivní projekty. Už se těším na prosinec, kdy by zde měla proběhnout vernisáž výstavy digitální éry Bohdana Holomíčka. 

...

Vloženo: 14.10.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52