Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Klánovice rozhodnou o osudu lesa

Klánovický spor “les kontra golf” není potřeba blíže představovat. V průběhu mnoha let, kdy toto střetnutí probíhá, se případ Klánovického lesa stal známým nejen na úrovni Prahy, ale i celé ČR. Nyní tento případ míří do finále - v sobotu 7. 11. mají voliči z Klánovic možnost hlasovat o otázce  "Souhlasíte s výstavbou golfového areálu na pozemcích, které jsou v současné době lesními pozemky v katastrálním území Klánovice? "

 

Případ se táhne od roku 2005, kdy společnost FGRP, a.s. začala připravovat projekt výstavby 18jamkového hřiště. Neschopnost firmy vysvětlit svůj záměr veřejnosti, neochota sdělit, kdo firmu ovládá a čí peníze budou investované společně s k přírodě necitlivým projektem vyvolaly odpor klánovické veřejnosti. Vznikla občanská sdružení, v případu se začali angažovat vysocí politici z pražského magistrátu i z Vlády ČR a otázka “les nebo golf” se také stala hlavním námětem komunálních voleb. Ty poslední v roce 2006 jednoznačně vyhrály strany, které byly pro zachování lesa a starostou se stal člen Strany zelených Ladislav Hrabal. Ten však byl letos na jaře odvolán. Následoval obrat v názoru někdejších odpůrců golfu v lese – bývalých členů ODS Loserta a Duška společně se zastupitelem za KDU-ČSL Brabencem. Po tomto zvratu, jehož motivy si můžeme jen domýšlet, klánovické zastupitelstvo podpořilo “kompromisní” variantu 9jamkového hřiště. 

 

Rozhodnutí klánovických voličů je velmi důležité. V těchto dnech je připomínkován koncept nového územního plánu Prahy, který určí podobu našeho města na dalších deset let. V něm je nyní zpracováno variantní řešení situace v Klánovickém lese – buď budou pozemky určeny pro les nebo pro golf. Klánovičtí občané dají v referendu jasný signál magistrátu, kterou variantu upřednostňují a zavážou své zastupitele, aby nepodnikali kroky proti veřejnému zájmu.

 

Odpůrci klánovického golfového hřiště nejsou nepřátelé golfu. Tvrdí, že golf je příjemný sport a výstavba hřiště může na řadě míst zlepšit kvalitu životního prostředí (při rekultivaci krajiny po těžbě, skládkování apod.). V Klánovicích však jde o snahu poničit unikátní les. Hrozí vykácení tisíců stromů a narušení přírodních památek a evropsky významné lokality Natura 2000. Část lesa by se uzavřela veřejnosti a Pražané by přišli o tradiční místo pro výlety a rekreaci.

 

Důležité je, že klánovičtí golfoví podnikatelé nechystají svůj projekt na vlastních pozemcích, ale v lese, který patří státu a obhospodařuje jej státní podnik Lesy České republiky. Referendum tedy není útokem na svobodné podnikání, ale bojem za záchranu přírody a majetku nás všech. Příznivci lesa hlasují v referendu NE. 

 

...

Vloženo: 05.11.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52