Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Oslavy bez nadšení

night_club.jpg

Fotografie pionýrek od Dany Kyndrové ve mě vyvolala vzpomínky na mé dětství. I já jsem stával – tak jako tyto dívky – u pomíčků a přitom jsem vlastně netušil, proč to dělám. Byla mi zima, díval jsem se před sebe a těšil se, až mě určená hodina uběhne. Drobné pomníčky připomínající čtyřicet let staré události – tak jako na tomto snímku – se pomalu ztrácely pod vývěsními štíty obchodů rodící se konzumní společnosti.

 

Nevím, jestli mám považovat za výhodu nebo stigma, že jsem své ranné mládí prožil v socialistickém Československu. Pokud dnes vzpomínám na tuto dobu, vybavují se mi slova výročí, svátek, manifestace, mávátko. Tehdejší “liturgický rok” začínal únorovým vítězstvím pracujícího lidu, pokračoval prvním májem a výročím osvobození Rudou armádou, v závěru roku jsme slavili listopadovou vzpomínku na říjnovou revoluci. V mezidobí probíhaly připomínky menších svátků a narozeniny apoštolů komunismu. 

 

Tak jako dnes není úniku před velkoplošnou reklamou na produkty a služby, tehdy se na nás valila výročí. Z výloh obchodů, nástěnek na úřadech a ve školách, z obřích nápisů na veřejných budovách. Velká slova bez obsahu, vyprázdněné revoluční mantry.

 

Málokdo manifestace a výroční schůze prožíval s nadšením. Ti statečnější vnucené svátky ignorovali, méně odvážní se z účasti vykroutili s odkazem na nemoc. Většina lidí šla bez odmlouvání do průvodu. Nesli transparent, který si často ani nepřečetli, mávali a vlastně ani nevěděli komu a za co. 

 

Výroční masáž v období před rokem 1989 pravděpodobně způsobila dnešní odpor řady z nás k hromadným oslavám. Doufám, že po 20 letech od pádu komunismu konečně najdeme cestu k tomu, abychom byli schopní z vnitřní potřeby slavit významné státní svátky a přitom se necítit jako manipulované loutky. 

 

...

Vloženo: 12.11.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52