Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Zelený pohled na bílou zimu

Jako občan-lyžař jsem byl během zimy maximálně spokojen. Svůj nečekaný zimní půvab předvedly především pražské cyklostezky, které z větší části zůstávaly pod sněhem a běžkařům umožnily příjemný pohyb po městě. Pouze jsem litoval, že odpovědné orgány nenásledovaly příklad radnic horských výletních středisek a neprotahovaly běžkařské stopy na hlavních tazích. 

 

Jako občan-cyklista jsem byl nemile překvapen množstvím sněhu, které zasypalo skromné základy pražské cyklodopravní sítě. Přestože se okolo mne pohybuje dost ostřílených jezdců, kteří neváhají cestovat na kole po městě za vichřice, deště i během nejtvrdších mrazů, přiznám se, že jsem svůj červený Dahon v prosinci zazimoval a opět jsem jej osedlal až s prvním oteplením na konci února. 

 

Jako občan-motorista jsem byl v podstatě spokojený. Organizace zodpovědné za údržbu pražských vozovek udělaly maximum pro to, aby byly sjízdné. V porovnání se Středočeským krajem byla Praha v úklidu komunikací o výkonostní třídu výše. Potěšili mne i pražští řidiči, kteří během zimy dali nohu z plynu a chovali se ke svému okolí o něco méně agresivně. 

 

A konečně – jako občan-chodec jsem byl potlučený. Většina pražských chodníků byla neuklizená, kluzká a pro pěší pohyb nebezpečná. Ani následná fáze, kdy sníh roztál a na zemi zůstala směs odpadků, nebyla nijak příjemná. 

 

Je však třeba vnímat, proč to tak je. Péči o chodníky znesnadňuje rozdrobené vlastnictví pozemků – mj. pod pěšími trasami. Tam, kde běžný občan vidí chodník a žádá radnici o úklid veřejného prostranství, vnímá odborník desítky vlastníků, kteří by se teoreticky měli postarat o bezpečnou chůzi. Často ne Praha 8, ale magistrát, městské a státní firmy plus tisíce drobných majitelů by měli vyrazil uklízet svůj majetek. Obec si zřejmě bude muset vybrat. Buď se smíří s tím, že chodníky jsou a zůstanou zasněžené nebo začne uklízet i na pozemcích, které jí nepatří. Obě varianty mají svá pro a proti. Magistrát a zejména stát by se nakonec měly postarat o to, aby všechna veřejná prostranství v Praze 8 – chodníky či zeleň – byly převedeny do péče obce. 

...

Vloženo: 28.02.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52