Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Rohanský ostrov – skládka odpadků nebo zóna zeleně?

Vzkaz pro radního Langmajera: Pokud nedojde k rychlému úklidu ostrova, trvejte na výpovědi smlouvy o pronájmu a následném prodeji pozemků firmě Sekyra Group. Ostrov si zaslouží proměnu ze skládky odpadků na veřejný park – novou karlínskou Stromovku.

Petr Vilgus: Zelení z Prahy 8 požadují po magistrátu a společnosti Sekyra Group urychlený úklid Rohanského ostrova.

Zatímco boj ďáblických občanů proti rozšíření tamní skládky stále pokračuje, na jiném místě Prahy se vrší odpady bez jakéhokoliv povolení. Rohanský ostrov je již řadu let místem, kde Magistrát hl. m. Prahy toleruje pro Pražany obtěžující nepořádek. Rozvaliny budov, skládky komunálních odpadů, hromady pneumatik nebo navážka odpadní zeminy – to je běžný obrázek 200 000 m2 pozemků na samé hranici pražské památkové rezervace.

„Je ostuda, že jedna z nejhodnotnějších rozvojových parcel ve střední Evropě dnes připomíná neřízenou skládku. Pro obyvatele Prahy 8 není podstatné, jestli Rohanský ostrov uklidí vlastník pozemků (magistrát) nebo jejich nájemce (Sekyra Group). Dnes opuštěné pozemky musí být uvedené do podoby vyčištěné zatravněné plochy, která bude ještě letos osázena dřevinami. Výstavba na ostrově bude podle předpokladů firmy Sekyra Group probíhat více jak 10 let a je nepřijatelné, aby tyto pozemky byly po celou tuto dobu v tak zbědovaném stavu jako dnes,“ stěžuje si Petr Vilgus, zastupitel v Praze 8 za Stranu zelených.

„Podle paragrafu 29, odstavce 4 zákona 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze hrozí právnické osobě nebo podnikateli, který při výkonu své podnikatelské činnosti znečistí veřejné prostranství, odloží věci mimo vyhrazené místo nebo jinak naruší životní prostředí v městské části pokuta do výše 500 000 Kč. Žádáme pražský magistrát a firmu Sekyra Group, aby urychleně uklidili prostor Rohanského ostrova“, požaduje Petr Vilgus. 

Rada a zastupitelstvo hl. m. Prahy, které ovládá ODS, schválily v roce 2008 prodej obřího pozemku na Rohanském ostrově společnosti Sekyra Group. Už v této době zelení upozorňovali na zoufalý stav pozemků na ostrově a žádali jejich úklid. Uběhly dva roky a stav ostrova se neustále zhoršuje. 

Pokud nedojde k urychlené nápravě stavu Rohanského ostrova, zelení znovu připomenou výzvu na adresu radního Langmajera, aby magistrát odstoupil od smlouvy se společností Sekyra Group. 

„Pokud magistrát ani uvedená firma nemají dost financí na údržbu pozemku, jak chtějí zvládnout výstavbu developerského projektu za 15 miliard Kč?,“ ptá se Vilgus. 

„Ideální představou zelených je Rohanský ostrov přebudovaný na zelené plíce Prahy, novou karlínskou Stromovku. Měl by zde vzniknout souvislý pás městské zeleně, nový park, který by na jedné straně navázal na bezprostřední centrum města, na straně druhé by se propojil s Thomayerovými sady. Tato karlínská Stromovka by se stala místem odpočinku pro desetitisíce obyvatel Karlína, Libně, Holešovic a Nového Města,” zdůrazňuje zastupitel Petr Vilgus.

...

Vloženo: 24.03.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro novináře | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52