Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Nynější systém nerespektuje základní lidská práva

Vážení čtenáři, za zastupitelský klub Strany zelených vás zdravím v novém roce. Dříve než vás seznámím s naším názorem na zodpovědnost majitelů domů za úklid přilehlých chodníků, dovolte mi krátké úvodní slovo.

 

V tomto roce zažije Osmička dvojí proměnu. Za několik měsíců se změní její forma z novin na časopis, již od ledna však tento měsíčník zažívá přerod obsahový. Osmička je placena z veřejného rozpočtu, který je naplňován výběrem daní od občanů. Proto jsem přesvědčen, že se na jejích stránkách má objevovat nejen oficiální stanovisko Úřadu městské části (resp. zástupců vítězné strany v zastupitelstvu), ale i argumenty radniční opozice a občanů. Mám radost, že toto stanovisko nyní sdílí i většina vedení radnice. Díky této široké shodě od lednového čísla Osmička obsahuje prostor věnovaný diskuzi, do kterého mohou přispět všechny strany, které mají své zástupce v zastupitelstvu. Těším se, že v příštích číslech se společně s kolegy z konkurenčních stran pustíme i do polemiky na kontroverznější témata, než je úklid chodníků. Otevřeme některá letitá tabu, mezi která řadím zejména vedení vnitřního i vnějšího silničního obchvatu přes území naší městské části. Chtěl bych na tomto místě ocenit vstřícnost „vládnoucí strany“ a popřát jí, aby svého kroku nelitovala.

 

Otázka pro toto číslo zní, jestli podporujeme návrh několika senátorů na přenos zodpovědnosti za úklid k budově přilehlého chodníku z majitele budovy na majitele chodníku. Ve valné většině případů by povinnost uklízet přešla z fyzických osob-majitelů domů na hl. m. Prahu (resp. Technickou správu komunikací). Podle současného zákona o pozemních komunikacích je vlastník nemovitosti, která v zastavěném území obce hraničí se silnicí nebo s místní komunikací, odpovědný za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku vzniklá znečištěním, náledím nebo sněhem. Jinými slovy – uklízet sníh nemusí, ale ručí za škody způsobené třetím osobám. Od příznivců současného stavu slýchám argument, že po případném přijetí senátní novely Poslaneckou sněmovnou dramaticky narostou výdaje obcí na zimní údržbu a zhorší se péče o síť chodníků. Pokud bych přijal tuto logiku, pak se ptám, kde tento způsob uvažování může skončit. Proč obdobný systém není uplatňován například u úklidu jízdní dráhy nebo kolejového tělesa?

 

Stávající systém sice považuji za více méně funkční, odporuje však logice a nerespektuje základní lidská práva. Paušálně stanovenou povinnost odklízet sníh na cizím pozemku cítím jako jeden z posledních případů novodobé roboty. Přimlouvám se, aby v roce 90. výročí zániku Rakouska-Uherska a založení republiky byl zrušen tento projev feudalismu v našem právním řádu.

...

Vloženo: 07.01.2008 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52