Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Hra jako cesta i cíl

Málokdy čtenářům představujeme něco jiného než výstavy čistě fotografické. Je otázka, jestli činíme správně. Dnešní generace výtvarníků totiž více než kdy předtím nevnímá hranice jednotlivých médií. Pohyblivá či statická fotografie je v jejich tvorbě významným, nikoli však jediným stavebním kamenem. Svou roli tu hrají také flashové a „klasické“ animace, promítání obrazu na trojrozměrné předměty či kombinace zvětšenin a dalších výtvarných technik.


Uvedené tendence odráží i aktuální výstava Moving Image, která je až do konce ledna přístupná v centru současného umění FUTURA v Praze 5. Tento stánek moderní tvorby působí v budově bývalé smíchovské továrny už od roku 2003. Různorodý a členitý prostor několikapatrové galerie nabízí široký rejstřík prostředí od intimních zákoutí přes temné sklepení a „promítací sály“ až po větší světlé místnosti určené pro rozměrnější instalace.


Na výstavě Moving Image se pod kurátorským vedením Jana Zálešáka představuje devatenáct umělců, kteří jsou vesměs spjati s Fakultou výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Jedná se o tvůrčí společenství, v jehož rámci vznikají a zase zanikají dočasné aliance navzájem spolupracujících autorů.


Prostor galerie FUTURA v návštěvníkovi vyvolává silné emoce - očekávání, zvědavost nebo strach… Brněnským umělcům se podařilo uchopit toto prostředí a zasadit do něj díla, která tyto dojmy podporují a dále rozvíjejí. Návštěvník zde najde videoprojekce - např. filmovou sekvenci Filipa Cenka s názvem Po atentátu nebo instalaci kombinovanou s HDV animací Pohlaď mi bříško od Adély Sobotkové. V temnějších částech centra je promítán animovaný film Matěje Smetany, který vznikl na základě pozvání 28 přátel na večírek. Každý z nich si měl přinést libovolný předmět, který pak společně pomocí fotoaparátu animovali. Půlhodinový snímek vytvářel autor po jednotlivých políčcích celkem sedm hodin a zde jej prezentuje v podobě úzkého pruhu obrazu promítaného přímo na stěnu.


V nejsvětlejší místnosti najdeme několik výtvarných cyklů - mj. působivé fotografie Petra Strouhala nazvané Nikdy bych nekopla do křídla a do nejhezčí koule v místnosti, akvarely Petra Cabalky nebo námořnickou „bojovou“ instalaci Filipa Nerada nazvanou prostě Kompozice 38.


Současné umění je k divákovi náročné. Ten, kdo k němu bude přistupovat jako k jednoduchým a jednoznačným symbolům typu Mony Lisy, bude vždy zklamán. Návštěvník galerie musí aspoň na chvíli zahodit věcný pohled na svět, zpřístupnit své nitro vnějším podnětům a přijmout autorovo pozvání ke hře. Pro takto otevřené jedince bude výstava v centru FUTURA příjemným zážitkem.

 


 

Informace o výstavě: Moving Image, Galerie Futura, Holečkova 49, Praha 5, www.futuraprojekt.cz

...

Vloženo: 18.01.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52