Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Ano obnově Karlína a Libně, ne nezodpovědnému utrácení obecních peněz

Vedení radnice v Praze 8 po mnohaměsíčním mlčení včera uvolnilo některé podrobnosti projektu, v rámci kterého má za 1,4 miliardy korun vyrůst na Palmovce administrativně-obchodní centrum s radnicí. Tato investice má být plně financovaná z rozpoču městské části a bylo o ní rozhodnuto na poslední schůzi zastupitelstva před minulými volbami. Opozice kritizuje dlouhodobou neochotu starostů Noska a Janků diskutovat o tomto projetu s opozicí a veřejností. Také se obává, že projekt je dopředu připraveným tunelem na obecní peníze. Občnská sdružení, kterým chybí dialog radnice s obyvateli Prahy 8, včera uspořádala panelovou diskuzi, na kterou pozvala zástupce všech stran ze Zastupitelstva MČ Praha 8. Jediným absentérem byla ODS, která projekt centra před rokem a půl vymyslela.

"Všechny strany, které jsou součástí zastupitelstva, souhlasí s obnovou Libně jako přirozeného centra Prahy 8 a s výstavbou nového sídla radnice městské části. Lišíme se v názoru na konkrétní projekt – budovu administrativně-obchodního centra s radnicí na Palmovce, který má být financován z obecních zdrojů. Kritizujeme enormní cenu 1,4 miliardy Kč za dům pro 400 úředníků, nesouhlasíme s utajeným způsobem prosazování výstavby centra i s netransparentním výběrem architekta a realizátora projektu, " říká Petr Vilgus, zastupitel za Stranu zelených.

Do debaty se vložila Transparency International
Na včrejší debatě zorganizované sdružením 8jinak a moderované zástupcem Transparency International, vystoupili jak zastánci projektu z TOP09, Suverenity a částečně KSČM, tak odpůrci ze Strany zelených a ČSSD.

"Vedení radnice včera předvedlo, že o skutečný dialog s občany nestojí. Zástupce ODS nedorazil vůbec, místostarosta Michal Šustr z TOP09 opakovaně zdůraznil, že nevidí důvod pro diskuzi o projektu s běžnými občany, kteří nikdy nezpracovávali výběrové řízení za miliardu korun. Arogance a přezíravost k názoru opozice a veřejnosti připomíná politický styl, který jsme v minulosti byli zvyklí vídat na Bémově magistrátu nebo na radnici Prahy 5 vedené Milanem Jančíkem. Nejsmutnější je příběh TOP09, která v kampani před loňskými volbami projekt centra hlasitě kritizovala a několik týdnů na to se zařadila mezi jeho nejhlasitější zastánce, " říká Petr Vilgus ze SZ.

Finančí nevýhodnost stavby
Neustále rostoucí plánované náklady na centrum (které za poslední rok a půl stouply z 800 milionů na 1,4 miliardy) a v kontrastu s tím dramaticky se prodlužující doba, za kterou se v ideálním případě projekt zaplatí z výnosů z pronájmu (z 15 na 27 let) jsou pro nás ukázkou, že cílem projektu není revitalizace Palmovky, ale tunel na obecní finance. Perličkou je, že radnice bude za své kanceláře platit vlastní akciové společnosti nájemné. Jinými slovy, pokud bychom do výnosů z pronájmu nepočítali 55% podíl radnice, ke splacení nákladů na výstavbu centra dojde někdy v druhé polovině tohoto století. Pak je zcela reálná otázka, proč Praha 8 místo prodělečného centra nepostaví nebo nezrekonstruuje budovu, která nebude tak nákladná a přitom vyhoví provozu úřadu.

Ve středu 21. září od 14 hodin bude zastupitelstvo Prahy 8 na veřejné schůzi projednávat převod více jak jedné miliardy z kapes daňových poplatníků do akciové společosti Centrum Palmovka. Zelení tento převod nepodpoří.

"Žádáme vedení radnice, které dnes tvoří ODS a TOP09 s podporou Suverenity Václava Musílka, aby přerušilo přípravu projektu administrativně-obchodního centra na Palmovce. Dále doporučujeme, aby se vedení vrátilo k jednacímu stolu a pokusilo se najít shodu s opozicí na projektu, který podpoří všechny strany a především občané městské části. S občany by měla proběhnout otevřená diskuze o tom, zda je nový úřad opravdu potřeba a kolik bychom za něj měli zaplatil. Dále je třeba vyhlásit otevřenou architektonickou soutěž podle českých a mezinárodních pravidel, nové výběrové řízení na firmu, která má centrum postavit a připustit zástupce opozice do dozorčí rady obecní akciové společosti, která má centrum realizovat, " vyzývá radu Prahy 8 opoziční zastupitel Petr Vilgus ze Strany zelených.

...

Vloženo: 20.09.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro novináře | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52