Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Nemáme důvěru, že získané peníze budou využity účelně

Podle náznaků, které přicházejí z rady naší městské části, se připravuje další vlna privatizace obecních bytů. Zelení zastupitelé po zvážení všech pro a proti tuto privatizaci nepodpoří. Máme pro to důvody ekonomické i morální.

 

Na privatizaci je možné se dívat různými způsoby. Buď jako populisté – na plakátech vyhlásíme, že „byty jsou vaše“, darujeme je (resp. levně prodáme) voličům a oni nám pak z vděčnosti hodí svůj hlas v příštích volbách. Nebo jako pravicoví fundamentalisté podle receptu „obec nemá podnikat, proto vše mimo několika úředníků předáme do soukromých rukou“. Nebo realisticky – byty jsou jednak prostředkem pro řešení sociálních problémů obyvatel Prahy 8, jednak je zde odváděné nájemné trvalým – a stále rostoucím – zdrojem příjmů pro rozpočet Prahy 8. Prodávat byty hluboko pod tržní cenou v období doznívající krize je pobídkou pro spekulanty, aby se Karlín a Libeň staly ideálním prostorem pro jejich působení.

 

Nejvážnější problém však vidíme v nedůvěře zastupitelů za Stranu zelených k tomu, že současná koalice ODS a TOP09 s podporou Suverenity Václava Musílka nerozpustí miliardy v pochybných projektech typu Centrum Palmovka. V minulém volebním období zelení podpořili privatizaci severních sídlišť za slib tehdy vládnoucí ODS, že peníze z privatizace budou investovány do bytů v Karlíně a Libni + do zanedbaného obecního majetku. Zbytek měl být uložen do banky. Najděte si článek na titulu Osmičky 10/2007, kde se doslova píše „Finanční prostředky získané z prodeje bytových domů budou reinvestovány do majetku, a to jak do zbývajících bytových domů, tak do školských a zdravotnických zařízení ... Peníze však nevyčerpáme ihned, větší část uložíme na účet“.

 

Místo toho tehdejší rada složená pouze ze zástupců ODS za zády opozice a veřejnosti zahájila přípravu miliardového projektu administrativního centra na Palmovce. Přípravy tak zásadní akce proběhly v tichosti během necelého půlroku, závěrečné hlasování „vyšlo“ na termín tři týdny před volbami. O realizaci projektu rozhodla nejtěsnější nadpoloviční většina. TOP09, která v předvolební kampani přípravu projektu odsuzovala, s ním po volbách vyjádřila souhlas. Současná rada má takovou obavu z dohledu na hospodaření Centra Palmovka, že nepřipustí opozičního zastupitele do dozorčí rady společnosti.

 

Zelení nemají jistotu, že další privatizační miliardy neskončí v podobné investiční propasti jako výnos z první vlny prodeje. Jsme připraveni o nějaké formě privatizace jednat. Nejprve však musí být napraveny chyby z minulosti a rozptýleny naše obavy z budoucnosti. Míč je na straně Rady MČ Praha 8.  

...

Vloženo: 15.09.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52