Přehled akcí

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Český vzduch zabíjí, zvolení politici mlčí

„Pražský vzduch zabíjí, vzduch na Ostravsku škodí vám i lidem ve vašem okolí... " a podobné nápisy známé z krabiček cigaret by měly být umístěny na příjezdové silnice do Prahy, na Ústecku, Ostravsku i v Jihomoravském kraji stejně jako na dopravně nejzatíženějších městských ulicích.


Za naprostého nezájmu politiků dnes v Praze dosáhly hodnoty polétavého prachu PM10 v centru města i v okrajových částech hodnot, které mohou přímo ohrožovat zdraví člověka. Podobný stav je na řadě míst Ústeckého a Jihomoravského kraje, naprosto kritická je situace v Moravskoslezském kraji.


„Tyto škodlivé látky ve vzduchu způsobují vážná a chronická onemocnění, včetně astmatu a rakoviny. Není pochyb, že ve městech i kolem dálničních tahů je hlavním původcem znečištění doprava. Osobní automobilovou dopravu je nutné regulovat, naopak veřejnou dopravu je třeba zásadním způsobem posílit. Nutná je i okamžitá regulace průmyslových zdrojů znečištění bez ohledu na krátkodobé ekonomické ztráty podnikatelů. Vláda má povinnost připravit a okamžitě uvést v život komplexní plán, který ochrání vzduch a zdraví lidí, podniky bude motivovat k šetrnější výrobě a podpoří veřejnou dopravu, " říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.


„Za smogem hustým tak, že by se dal krájet, vládnoucí čeští politici ohrožují zdraví obyvatel ČR. Je pro české občany skutečně přijatelné, aby se ekonomický zájem vybraných firem a tzv. individuální lidské právo jezdit kamkoliv autem povyšovalo nad zdraví všech obyvatel? V kritické situaci, jako je nyní, je nutné razantně omezit osobní automobilovou dopravu a přistoupit k regulaci průmyslových znečišťovatelů. Ne za týden, ne pozítří, ale okamžitě, " upozorňuje dále Ondřej Liška.


„Města a kraje v celé republice mají stovky náměstků a radních hejtmanů, starostů i primátorů pro životní prostředí. Samospráva musí stát hlavně na straně občanů. Kde jsou jejich hlasy v situaci, která panuje v Kladně, na Ostravsku nebo v Praze? Kde jsou primátor Svoboda nebo hejtman Palas? Jaká chystají opatření na pondělí, kdy se situace patrně ještě zhorší?, " podivuje se pasivitě veřejné správy někdejší pražský radní za SZ Petr Šěpánek.


„Zdraví obyvatel Prahy stojí nad právem projíždět automobilem přes centrum města. Pražští zelení opakovaně vyzývají vedení pražského magistrátu, aby přikročilo k okamžitému řešení katastrofálního stavu pražského ovzduší. V situaci, jaká je dnes, je třeba omezit vjezd osobních automobilů do města a regulovat nákladní dopravu jen na nejnutnější zásobování. V širokém centru Prahy je nutné po vzoru německých měst vyhlásit nízkoemisní zónu a nepřipustit, aby špinavé spalovací motory ničily zdraví obyvatel metropole, " kritizuje magistrát Petr Vilgus, člen vedení pražských zelených a zastupitel v extrémně znečištěné Praze 8 (Karlín, Libeň).


„Ostravský magistrát mluví o složitosti problému ochrany ovzduší v souvislosti se sociálními dopady při omezení výroby u velkých znečištovatelů a zároveň problém zlehčuje, když hovoří pouze o meteorologické situaci a inverzi. Pritom jednat může vedení Ostravy ihned. Na prvním místě je nezlehčování problémů. Bránit vzniku nových zdrojů znečištění. Prosazovat pouze nejmodernější dostupné technologie. Dát podnět Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje k přezkoumání integrovaných povolení u koksoven a tepláren. Prosadit přesná zjištění zdrojů, které se podílejí na překračování imisních limitů. Nic z toho však rada města Ostravy zatím neudělala ", říká člen Předsednictva SZ Ladislav Vrchovský.


„Češi a Moravané se dusí, jsou dlouhodobě ohrožováni znečištěným ovzduším, přičemž ty nejškodlivější látky pocházejí z automobilové dopravy a neekologického, energeticky náročného průmyslu. Polétavý prach i oxidy dusíku jsou pro člověka nesmírně nebezpečné. Podle modelových propočtů Státního zdravotního ústavu došlo v důsledku znečištění  ovzduší mezi lety 2006-2010 k navýšení celkové úmrtnosti způsobené vlivem částic PM10 v rámci celé ČR a individuálního rizika vzniku nádorového onemocnění v městských lokalitách v ČR. Účinky dlouhodobě zvýšených koncentrací se týkají například zvýšení nemocnosti dýchacího ústrojí, výskytu chronického zánětu průdušek a zkrácení délky života kvůli vyšší úmrtnosti na choroby srdce a cév a pravděpodobně i na rakovinu plic, " říká Ivana Cabrnochová, zelená zastupitelka v Praze 10.

...

Vloženo: 12.11.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro novináře | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52