Přehled akcí

« Říjen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Ž̌urnalista z lidu

Možná, že jste si na poslední výstavě výsledků soutěže World Press Photo taky všimli neobvyklého souboru, který získal zvláštní uznání poroty. Jednalo se o dvanáctisnímkovou sérii, kterou vytvořili chilští horníci zasypaní v hloubce 700 metrů pod zemí. 69 dní dokumentovali každodenní život muže, nadšeného běžce, který se i v tak extrémní situaci věnoval svému koníčku. Je to viditelný důkaz trendu, o kterém se už nějaký čas mluví a kterému se říká laický nebo občanský žurnalismus.

 

Rychlý vývoj (nejen) záznamových, komunikačních a geolokačních technologií způsobuje dramatické změny v našich životech. Snadno lze vnímat generační rozdíly: stejnou záležitost řeší sedmdesátníci osobní návštěvou, padesátníci telefonátem a třicátníci e-mailem nebo soukromou zprávou na Facebooku. Profese vykonávané na počítači lze bez problému provozovat na svém pracovišti v centru města, na vysokohorské chatě v Tatrách nebo třeba v Indii. Stačí elektřina a internet. Fotoaparát, který dříve s sebou neustále nosili jen zuřiví reportéři a zádumčiví dokumentaristé, dnes máme prakticky všichni zabudovaný v mobilu. Systémy těchto přístrojů umožňují pořízené záběry během sekund umísťovat na sociální sítě nebo odesílat e-mailem.


Výše zmíněnou reportáž z dolu vytvořil amatéři, kteří na rozdíl od profesionálů měli šanci být na místě události. Zatímco novináři z povolání sledovali „drama“ na povrchu, jeden ze zavalených horníků zaznamenal všední život skupinky lidí v nevšední situaci. Každá nečekaná událost dnes může mít (a taky že má) desítky dokumentátorů. Každé zemětřesení, průmyslová havárie, dopravní nehoda, šťastná náhoda nebo setkání zajímavých lidí je zaznamenáváno nespočtem laiků a je jen otázkou času, kdy si toho majitelé novin všimnou a tento zdroj naplno využijí.


Zkusme si zaspekulovat: kdo bude v budoucnosti reportérem (= poskytovatelem zprávy)? Bude to placený fotograf, který s aparátem ex post vyrazí na místo nějaké atraktivní akce a přinese odtud obrazovou informaci o následcích? Nebo se tak bude označovat fotoeditor, který z desítek či stovek snímků dodaných prostřednictvím internetu nehonorovanými občanskými žurnalisty vybere ty záběry pořízené přímo během akce, které budou zpravodajsky nejhodnotnější? Je možné, že dnes běžná práce fotoreportéra se stane kuriozitou tak, jak se to stalo dříve běžné časopisecké profesi fotoesejisty. Je možné, že tento trend už klepe na dveře. Slyšíte to klepání? 

 

...

Vloženo: 22.11.2011 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52