Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Dozvuky flámu s Blankou

Trojský most může sloužit jako příklad fungování Prahy v minulosti. Místo úsporného projektu se střídmým rozpočtem byla zvolena varianta s atypickou konstrukcí a naddimenzovanou kapacitou čtyř pruhů. Byla ignorována odborná i laická veřejnost a zelená opozice, která Blanku s mostem kritizovala. Za pochodu došlo k zásadní změně projektu bez toho, aby byla vyhlášena nová soutěž na zhotovitele. Nefungoval stavební dozor a Pražané dostávali informace o prodražujícím se projektu bez „zbytečných“ podrobností. A konečně – most byl, je a bude symbolem Městského okruhu, problematické a zbytečné stavby, každoročně odsávající miliardy.


Politici by měli pražskou kocovinu ze sebezničujícího flámu s Blankou využít k sebereflexi. Měli by zapomenout na bombastické, ale nic neřešící stavby, jejichž návrhy jsou často staré několik desetiletí. Na stále platný projekt pokračování Blanky přes Libeň a Jarov do Malešic, podtunelování Národního muzea i na návrh vnějšího silničního obchvatu s atypickým mostem, který nebude město míjet, ale bude se jej dotýkat. Nejde o konkrétní předražený most či tunel pod Letnou. Hovořím o celkově pomýlené dopravní politice města, která místo levných efektivních řešení vznikajících na základě dohody se Středočeským krajem a státem upřednostňuje megalomanské a na pohled efektní stavby bez odpovídající funkce.


Období vlády Pavla Béma se vyznačovalo smělými vizemi a rozmáchlými plány. Zažili jsme přípravy pro kandidaturu na pořádání olympijských her, ožila výstavba metra (které místo bohnického sídliště spojilo s centrem města pole mezi Letňany a Kbely). Vize jsou nezbytnou součástí úspěšné politiky, ruku v ruce s nimi však musí jít realistický pohled na potřeby obyvatel a finanční možnosti města. V tom Bémova ODS selhávala.
Dozvuky bezuzdné rozmařilosti minulého desetiletí stále rezonují jak na magistrátu, tak v městskýchčástech. Stačí se z Troji přesunout na Palmovku, kde koalice ODS a TOP 09 připravuje výstavbu radnice Prahy 8. Bez řádné architektonické soutěže, bez diskuse s opozicí a veřejností, za podezřelých okolností připomínajících slavné kauzy. Také jde o investici převyšující miliardu a i zde je hlavním dodavatelem Metrostav. Náhoda, nebo jen méně bombastické pokračování investorského flámu z minulých let?

 

Článek vyšel 17. 4. 2012 v Hospodářských novinách.

...

Vloženo: 17.04.2012 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52