Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Pražští Zelení: lidé bez domova potřebují pomoc, ne vyhazovače z MHD

Pražská organizace Strany zelených podporuje pomoc osobám bez domova, která zahrnuje zásadní rozšíření míst pro osobní hygienu a zvýšení grantů pro organizace, které o bezdomovce pečují. Zásadně nesouhlasí s populistickými kroky primátora Tomáše Hudečka a radního Martina Dlouhého (oba TOP 09), kteří chtějí dostat lidi bez domova z veřejné dopravy, a zřizují za tímto účelem zvláštní tým vyhazovačů.

 

„Jediným kritériem pro cestování MHD musí být pouze platný doklad a splnění přepravních podmínek v MHD. Jakékoli označování skupiny lidí je nebezpečné. Lidé bez domova potřebují především pomoc a podporu a to v první řadě kvalitní terénní sociální prací a možností využívat ty sociální služby, které jim dají šanci integrovat se do společnosti. Represivní řešení jen prohlubuje jejich sociální propad,“ říká Ivana Janišová, vedoucí sekce pro sociální politiku Strany zelených.

 

„Chce-li hlavní město tento problém opravdu koncepčně řešit, nechť se obrátí na městské části a na neziskové organizace. Realita je taková, že komunikace s městskými částmi prakticky neexistuje a neziskové organizace se o magistrátním návrhu dozvídají z medií. Například Naděje či Armáda spásy se pomoci lidem bez domova dlouhodobě věnují a disponují kvalifikovanými terénními pracovníky, jejich možnosti jsou však finančně a kapacitně velmi limitované. Navýšení počtu nízkoprahových denních center, zřízení dostupných umýváren, poskytování zdravotní péče a sociálních služeb je naprosto nezbytné“, uvádí místostarostka za SZ v městské části Praha 2 Kateřina Jechová, stínová radní pro sociální otázky.

 

"Nápad primátora Hudečka na sestavení týmu vyhazovačů z MHD považuji za klasický případ populismu. Místo hledání pomoci pro bezdomovce přichází TOP09 s líbivým silovým řešením, které má zamést problém osob bez domova pod koberec. Jen čekám, kdy pražská rada opráší vizi Bémova vedení magistrátu na zřízení bezdomoveckých táborů na předměstí, " tvrdí opoziční zastupitel z Prahy 8 Petr Vilgus.

 

„Primátor Hudeček by měl finanční prostředky směřovat do prevence bezdomovectví tak, aby každý, kdo o to stojí, mohl důstojně bydlet. Bydlení jako právo je v civilizované Evropě široce akceptovanou kategorií. Vyčleňovat bezdomovce jako hlavní problém MHD je populistické. Kdo bude další - poblití výrostci zlaté mládeže cestující z nočního mejdanu? Vítáme, že radnice uvolňuje finanční prostředky, jejich směrování k represi však řeší velmi málo. Osobám, pro které je po část roku posledním útulkem noční tramvaj, musí pomáhat zkušení terénní pravocníci z neziskovek typu Naděje nebo Armáda spásy a ne parta vyhazovačů. Hlavně musejí mít kam jít, kde bude bezpečno a přiměřeně útulno,“ uzavírá Petr Štěpánek, stínový primátor SZ.

 

Pražští zelení požadují, aby vedení pražské radnice akceptovalo a naplňovalo již vypracovanou koncepci řešení problematiky bezdomovectví v hlavním městě Praze, která obsahuje konkrétní návrhy řešení.

 


 

Kateřina Jechová - stínová radní pro sociální otázky - 603 306 463

 

Petr Štěpánek - stínový primátor - 608 702 154

...

Vloženo: 19.07.2013 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro novináře | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52