Přehled akcí

« Červenec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Vídeňská typodiverzita

V budově vídeňského muzea na Karlsplatz byla v posledních měsících přístupná obrazová ochutnávka z publikace Stadtalphabet - Wien von A bis Z, jejímž autorem je Martin Ulrich Kehrer. V sousedství expozice tureckých šavlí, biedermeierovských obrázků růžolících dětí a trojrozměrného modelu Vídně Kehrer vystavil 26 fotografií dokládajících “typodiverzitu” ukrytou na veřejných místech. 

 

Autor důkladně prozkoumal ulice rakouské metropole. Z jeho procházek vzniknul soubor několika tisíc záběrů, který mapuje různorodost písma a typografickou kvalitu nápisů nad vchody do obchodů. Snímky zachycují pouze ony nápisy bez  ruchu ulice, což umožňuje divákovi soustředit se na tahy písma, jeho barevnost a význam. Výstava je uspořádaná tak, že minimálně jedním snímkem je tu prezentován každý vídeňský okres a zároveň fotografie zastupují všechna písmena abecedy.

 

Nemohu v reakci na tuto výstavu nezmínit vysokou úroveň práce s písmem u našich jižních sousedů. Ve Vídni zjevně přežívá respekt k práci typografů a také zde neplatí zásada, že jen nové je dobré. V českých a moravských městech vývěsní štíty často vypovídají o tom, že typografii “rozumí” každý, kdo má v počítači nainstalovaný Word. Lepší práci s písmem pak v našich podmínkách vidíme většinou jen na nápisech obchodů globálních značek, na nichž je však pramálo osobitého. Výsledkem je neradostný pohled na ulice, jejichž nápisy postrádají opojný lektvar kombinující řemeslnou zručnost a originalitu, které dohromady tvoří duch daného místa. 

 

Mám radost, že existují lidé Kehrerova typu, kteří cítí potřebu zachovat pro budoucí generace fotografie písmenek nad prodejnami novin, módními salony, autoservisy a restauracemi. Proč? Pro filmaře, pro historiky, pro každého, který se zajímá o minulost. Pro nadšence, kteří hledají design, krásu a osobitost ve věcech, jež většinová společnost jako umění nevnímá. 

 

Více informací o výstavě najdete na www.stadtalphabet.atwww.wienmuseum.at.

...

Vloženo: 09.01.2010 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52