Přehled akcí

« Únor 2020 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Poprvé v Invalidovně

Karlínská Invalidovna se v polovině září letošního roku poprvé otevřela veřejnosti. K jejímu dočasnému zpřístupnění došlo v rámci Dnů evropského dědictví, které každoročně vyhlašuje Rada Evropy a Evropská komise. V naší zemi dny organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

 

Více jak 2000 lidí z Karlína, Libně i ze vzdálenějšího okolí si letos nenechalo ujít příležitost podívat se do budovy karlínské Invalidovny. Před komplexem vojenských archivů, který byl desítky let nepřístupný veřejnosti, se v sobotu 12. září od rána tvořila dlouhá fronta. 

 

V Invalidovně bylo k vidění technologické zařízení včetně výtopny a odvšivovací linky, kašna na nádvoří, jedna z obytných buněk, která byla určená pro 37 vojáků i kaple s nástěnnou výzdobou a vitrážemi. V přilehlých chodbách se návštěvníci dozvěděli o filmech, které se v této budově natáčely. K nejznámnějším rozhodně patří oskarový snímek Miloše Formana Amadeus. V prvním patře mohli zájemci o vojenskou historii nahlédnout do nepřístupných archivů z 50. let 20. století.

 

Zpřístupnění Invalidovny s ministerstvem obrany a vedením vojenských archivů vyjednal zastupitel naší městské části Petr Vilgus: "Žiji v Praze 8 od svého dětství. Jako zvědavý kluk jsem se vždy toužil podívat do Libeňského plynojemu a karlínské Invalidovny. Díky vztřícnosti pana ministra obrany Martina Bartáka, ředitele Vojenského ústředního archivu Josefa Žikeše a ředitele Vojenského historického archivu Júliuse Baláže se otevření Invalidovny stalo jednou z hlavních akcí letošního ročníku Dnů evropského dědictví. Všem, kteří se podíleli na uspořádání dne otevřených dveří, patří náš upřímný dík. "

 

Městská část Praha 8 se každoročně snaží domlouvat s majiteli historických budov jejich zpřístupnění v rámci Dnů evropského dědictví. Před dvěma lety se díky tomu otevřely brány originální technické stavby na Palmovce - Libeňského plynojemu. "Plynojem i Invalidovna mají vztah k mé původní profesi. Jako historik umění mám tyto budovy spojené s významným obdobím české fotografie. Libeňský plynojem byl ve 20.-40. letech 20. století místem, které ve svých uměleckých dílech zaznamenávaly desítky avantgardních fotografů, malířů nebo básníků. V Invalidovně zas deset let žil a pracoval nejvýznamnější český fotograf Josef Sudek, " dodává Vilgus.

 

Vojenské archivy musí podle zákona během několika let opustit záplavové území v Karlíně. Proto se nabízí otázka, jakou budoucnost má před sebou Invalidovna poté, až armáda v roce 2013 dokončí rekonstrukci nové archivní budovy v Ruzyni? Podle informací z vedení ministerstva obrany bude tento barokní komplex nabídnut k využití organizačním složkám státu a dalším státním organizacím. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o zájmu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která v budově plánuje zřídit univerzitní kampus. Tento projekt má dlouhodobou podporu Rady Městské části Praha 8.

...

Vloženo: 29.08.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52