Přehled akcí

« Květen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Sázka na mrtvého koně

Ať už současný klánovický starosta, zastupitelé nebo zástupci FGRP mluví o čemkoliv, pravým důvodem vášní okolo Klánovického lesa jsou peníze. Příčinou spěchu s realizací golfu v lese je čím dál tím jasnější jistota, že golfoví podnikatelé a jejich kamarádi ze zastupitelstva vsadili na špatného koně. 

Do Klánovic dlouhodobě neplynou dotace z pražského magistrátu. Peníze, na které má městská část nárok ze zákona samozřejmě přicházejí, svou cestu k nám však nenacházejí finance do rozvojových investic – tedy peníze sloužící ke zvyšování kvality komunikací či další infrastruktury. Jsme takto biti za statečný postoj klánovické radnice a občanů ve sporu les kontra golf. Výmluvným příkladem je ulice Medinská, jejíž rekonstrukci zajišťoval a financoval pražský magistrát a která není dodnes hotová vinou politických obstrukcí. 

Vedení Klánovic už několik let stojí tváří v tvář banditovi, který dává na výběr „peníze nebo les“. V takové situaci má místní zastupitel dvě možnosti – buď nadále jednat čestně nebo svůj dříve zásadový postoj zradit a přistoupit na vydírání ze strany vedení magistrátu. Ladislav Hrabal tomuto tlaku odolával, současný starosta se však za doprovodu Moniky Bažantové sešel s primátorem Pavlem Bémem a jednal o této nabídce. Lituji, že musím pana starostu zklamat – Bémův příslib investic do Klánovic výměnou za „vstřícný“ postoj ke golfu v lese nemá žádnou cenu. Jak FGRP, tak současný starosta vsadili na koně, který bude rád, když svůj primátorský závod ve zdraví dokončí.

Existuje teorie, že síla každého politika je odrazem toho, jak velký balík peněz ovládá z titulu své funkce. Jinými slovy – jak štědrý může být k lidem, firmám, obcím, městským částem..., které jej podporují. Funkce primátora největšího města České republiky je z tohoto pohledu paradoxně zajímavější, než většina postů ve vládě. Zatímco primátor Prahy disponuje každoročně rozpočtem ve výši 40 miliard korun, tnapř. ministr kultury ovládá pouhých sedm miliard. Z toho je zjevné, že o primátorský post je v řadách karierních politiků zájem. 

Pavel Bém vládne pražské radnici už 7 let. K nelibosti jeho spolustraníků z ODS nyní vyhlašuje, že by rád ve své funkci pokračoval i v dalším volebním období. Za Bémem však stojí zástup minimálně deseti zájemců o tuto funkci a ti udělají maximum, aby jej z jeho pozice odstranili. Žijeme v demokracii, proto si pod pojmem „odstranit“ nelze představovat fyzickou likvidaci – půjde o klasický „vyhazov nahoru“. Bém své ambice na vedení ODS a České republiky zřejmě definitivně protaktizoval na podzim loňského roku během volby předsedy nejsilnější pravicové strany. Co tedy s ním? Může se mu stát, že přes jeho odpor k evropské integraci jej spolustraníci vykopnou například do pozice eurokomisaře, která se bude obsazovat letos na podzim. Do karet by mu hrála ještě jedna okolnost – jeho dlouholetá spolupráce s Jiřím Paroubkem na pražské radnici, kde byl dnešní sociálnědemokratický šéf od roku 1998 náměstkem pro finance. 

Co přinese Bémův odchod z pražské radnice? Předně bude zvolen nový primátor a rada. Dnes lze jen těžko určit, kdo bude Bémovým nástupcem – jestli ODS sáhne po věčném čekateli Blažkovi, nové hvězdičce ze Stodůlek Vodrážkovi, bohorovném starostovi Prahy 6 Chalupovi nebo po neúspěšném organizátorovi městské kultury Richterovi (osobně spíš předpokládám nějaké překvapení – takové, jaké před lety představoval právě Bém nebo třeba Topolánek). 

Vedlejším efektem nového obsazení vedoucích postů ve městě bude změna priorit – férových, i těch temných. Toto  může v pozitivním slova smyslu ovlivnit i případ Klánovického lesa. Ne že by nová vlna politiků měla více morálních zábran, respektu k přírodě či k vůli klánovických obyvatel. Pouze jsou „prolobováni“ jinými podnikateli a proto se staví za jiné sporné projekty. Připomeňme si třeba 250hektarové Trojmezí mezi Prahami 10, 11 a 15, kde se místní politici tak moc bojí zástavby tohoto chráněného území, že sami pracují na změně územního plánu s cílem zde výstavbu povolit. 

Bémovým pádem golfističtí podnikatelé z Klánovického lesa ztratí svého hlavního podporovatele a stejně tak vyhasnou i jím dohodnuté výměnné obchody. Vedení Prahy bohužel zřejmě nadále půjde na ruku lobbistům, budou to však jiní lidé, než kteří obletují současného primátora. To FGRP cítí a proto pospíchá.

Do příštích komunálních voleb zbývá necelý rok a půl. Pane Loserte, pane Dušku, pane Brabenče, pánové Turku a Lukáši – skutečně máte pocit, že Klánovice po dobu 17 měsíců nevydrží bez magistrátních investic? Vážně chcete za pár desítek milionů na chodníky a vozovky dopustit, že přijdeme o to nejcennější, co máme? 

Nechte mrtvého koně práchnivět a soustřeďte se v následujících měsících na přípravu kvalitních rozvojových projektů, které obec posunou dopředu. Za 17 měsíců je odešlete na pražský magistrát a garantuji vám, že peníze do Klánovic dorazí i bez vašeho souhlasu s poškozením lesa. 

...

Vloženo: 28.05.2009 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Politik - pro občany | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52