Přehled akcí

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Petr Vilgus na facebooku

Petr Vilgus na Facebooku

Odkazy

Ondřej Liška

Petr Štěpánek

Zelená Praha

Prahou na kole

Cyklojízdy

Archív webu

Archív článků

Aktuální článek

Doba analogová aneb jako tenkrát

Jistě to znáte. Lidé vytvoří skupinku, zazubí se do objektivu, vy zmáčknete spoušť a v tu chvíli uslyšíte hned z několika stran věty ve stylu “ukaž, jak tam vypadám”. Už jsme si zvykli, že ruku v ruce s digitální technologií ve fotoaparátech přišla možnost podívat se na snímek mžik po jeho expozici. 

 

Nejsem žádný velebný kmet, bude mi teprve 40 let. Přesto jsem už v této věci pamětníkem. Pamatuji, že po době kamenné a době železné trvala řadu desetiletí doba analogová. Každá expozice byla magickým činem, kouzlem, které naplno chápali jen lidé se znalostmi fyziky a chemie. Fotograf zmáčknul spoušť a světlo udělalo zbytek. Během setiny vteřiny vytvořilo neviditelný obraz na filmovém pásu či skleněné desce, který byl vyvolán –  zhmotněn jak dobrý duch – až během tajemných obřadů konaných ve tmě fotokomory. Negativ byl osamělým šamanem namáčen ve smrdutých vodičkách, pozvedán a protřepáván. Teprve po přesně určeném čase se postava v bílém plášti se skvrnami okolo kapes objevila ve dveřích a mžouravýma očima proti oknu zkoumala, co před mnoha hodinami, dny či týdny nafotografovala. 

 

 

S digitálem odešla tato temnokomornická magie. To čekání na výsledek, ta vzrušující směs nadějí a obav, co nakonec uvidíme na filmovém pásu. Tak to je, když digitální aparát funguje, jak má. Stalo se, že moje děti si s takovou vehemencí hráli s mým aparátem na umělce, až poničili displej a ten se zcela odmlčel. A hle – vrátil jsem se i já do dětských let. Komponuji nyní bez displeje odhadem, nastavení přístroje ovládám pomocí fyzických tlačítek a páček. Netuším, co přesně je zachyceno na kartě, dokud nedorazím domu a v počítači snímky “nevyvolám”. Možná vám to přijde jako staromileckou pošetilost. Aťsi. Já jsem znovuobjevil spoustu už zapomenutých vlastností, mimo jiné třeba trpělivost. Znovuobjevil jsem radost z hezkých snímků, spatřených “novýma očima” s dostatečným odstupem. A objevil jsem, že vůbec není špatné, když do našeho fotografického světa plného sterilní dokonalosti vpluje kapka dráždivé nejistoty.

...

Vloženo: 28.07.2014 | Autor: Petr Vilgus | Kategorie: Historik a publicista - články | Zpět


Copyright - © 2010 Petr Vilgus      Soukromá sekce

Creative Commons License
Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Petr Vilgus, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česká republika

Design: [KYLI]
Aktualizováno dne: 18/01/13 13:49:52